Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Británie na trnité cestě za svobodou a svrchovaností

4. 08. 2017 17:35:35
Poslední dva měsíce pracuji ve Velké Británii, tudíž mám ojedinělou šanci hovořit s Brity o odchodu z Evropské unie. Vždy se přitom rozpoutá velmi plodná debata.

Před více než rokem hlásala média „šokující“ zprávy o tom, že většina občanů Spojeného království se rozhodla pro odchod z EU. Šokovaná ale byla spíš právě tato média, která se všemožně snažila ovlivnit názory veřejného mínění ve prospěch evropských byrokratů (stejně tak jako byl médii v USA démonizován Donald Trump nebo u nás prezident Miloš Zeman). Pokud se ale člověk podívá na čísla z průzkumů a přestane sledovat úmyslně zkreslené informace z novin či televize, výsledek referenda 52:48 pro odchod není vůbec až takovým překvapením.

Sám jsem si vyhledal posledních 30 průzkumů veřejného mínění, jež se uskutečnily právě před referendem (přesněji od 9. do 22. června, přičemž samotné referendum se konalo 23. června). Pro odchod z EU se vyslovili občané ve 13 průzkumech, pro setrvání v 16 a v 1 případě byl výsledek nerozhodný. Některá z těchto šetření pak byla ještě rozšířena o informaci, jak by hlasování o vystoupení z Unie dopadlo, kdyby se museli rozhodnout i lidé, kteří dosud váhali. A zde vítězí „brexit“ skoro všude. Jestliže tedy vezmeme v potaz jasná fakta, naskytne se nám jednoduchá otázka: jak v tomto případě může být výsledek plebiscitu překvapivý? Jedna z možných odpovědí je ta, že jsme žili v totální mediální masáži a byli ujišťováni, že nic takového se stát nemůže a že celá akce bude mít pouze za cíl zjistit, o kolik zvítězí kampaň „remain“. A ejhle, například v Anglii přehlasoval tábor stoupenců „leave“ zastánce Evropské unie poměrem dokonce 53,5:46,5 (to činí rozdíl 2 milionů hlasů, není to rozhodně žádný těsný výsledek!). Obyvatelé Anglie se jednoduše nenechali zastrašit výhružkami evropských byrokratů a hlasovali pro svrchovanost Británie. Já jejich znechucení plně chápu. Také nechci, aby za naši zemi promlouvala jakási „ministryně zahraničí celé Evropy“ Mogheriniová, člověk, který otevřeně podporuje teroristy z Palestiny a jehož největší kritika se týká jediné svobodné země na Blízkém východě, tedy Izraele. Zároveň se mi příčí představa, že je většina legislativy schvalována v Bruselu pod drobnohledem lidí, kteří nikdy nepracovali (alkoholik Juncker a spol.) a tyto zákony pak nabývají platnosti v naší zemi. Nevidím jediný důvod, proč financovat chod tak obrovského aparátu, jakým Unie je. Jednoduše obyvatelům ostrovů naprosto rozumím.

Co je ovšem pro eurohujery ještě horší, Britové na svém rozhodnutí odejít z Unie nadále trvají, což naznačují další čísla. Opět jsem si vyhledal posledních 30 průzkumů veřejného mínění (od 30. ledna do 19. července 2017), které se zabývají situací po referendu. V 19 z nich Britové na odchodu trvají, 5 průzkumů pak dopadlo nerozhodně a pouze v 6 ze 30 zvítězilo tvrzení, že výsledek referenda je špatný. Rozhodnutí obyvatel je konzistentní a Britové si tak stojí za svým - vydávají se sice trnitou cestou, na níž je čeká mnoho překážek, nicméně cílem je svoboda Spojeného království a potupná porážka jakýchsi evropských úředníků a pseudoelit. Hlavní je především prohra socialistů, kteří sní o „spojených státech evropských", o desítkách národů zbavených pravomocí a ovládaných Bruselem a nikým nevolených lidí zašitých v honosných budovách Unie, působících mimo jakýkoliv reálný život. Zároveň je ale aktuální dění kolem „brexitu“ šancí pro lepší Evropu. Pro Evropu bez Evropské unie. Pro Evropu, která bude svobodná a bez hranic a především bez šílených a zbytečných úřadů a soudů zasahujících do svrchovanosti států.

Nyní k názorům Angličanů a Skotů na brexit, jak jsem sliboval v perexu článku. Většina Angličanů, se kterými jsem se setkal, hlasovala pro odchod z EU. A nejednalo se o váhající jedince, nýbrž o tvrdé zastánce. Nicméně, co mě osobně zprvu zaskočilo, byl obrat Skotů. Ti v referendu hlasovali naprosto jasně pro Brusel (62 %), ale zároveň dlouhodobě podporují Skotskou národní stranu, která již nechce být součástí Spojeného království. A to je právě důvod, proč poslední dobou klesá podpora této, dosud adorované, strany. SNP je totiž silně proevropská, což představuje problém. Až teď Skotům dochází, jak je tento názor schizofrenní. Členové SNP totiž požadují odtržení od Spojeného království především kvůli pravomocím a určité nesvobodě, odmítají „zlý Westminster“, jenže zároveň chtějí za každou cenu setrvat v EU jako samostatná země a své pravomoci tedy odevzdat ještě dál - do Bruselu. Mnoho Skotů si tak položilo otázku: „Je lepší Westminster nebo Brusel?“ Možná i z tohoto důvodu získali konzervativci (kteří prosazují tzv. „tvrdý brexit“) v posledních volbách nečekaně mnoho hlasů právě na území Skotska.

A vzhledem k tomu, že se v tomhle článku zabývám otázkou brexitu, mi přijde vhodné přidat krátkou poznámku týkající se České republiky a jejího vztahu k EU. V debatách se velmi často objevuje myšlenka czexitu. Vzhledem ke struktuře české ekonomiky a její otevřenosti (tím je myšlen obrovský podíl zahraničního obchodu na velikosti HDP) by odchod z EU znamenal velké hospodářské ztráty, nicméně bychom se konečně mohli stát opravdu svobodným a svrchovaným státem. Češi by se tak podle mě měli rozhodnout v referendu zda-li chtějí v EU zůstat, což s sebou přinese v krátkodobém horizontu lepší ekonomiku a vyšší platy, ale nesvobodu, a nebo z EU odejít, což s sebou naopak bezpochyby ponese (alespoň během prvních pár let) ekonomické problémy jako vyšší nezaměstnanost a možná i nižší kupní sílu, ale volnost naší země. Samotné vystoupení z EU by nás tak pravděpodobně něco stálo, na druhou stranu zůstávat v ní po roce 2022 mi nepřijde příliš rozumné. V tomto roce totiž skončí možnost dočerpat fondy z programovacího období 2014-2020 a vstoupili bychom do nového období, ve kterém bychom se stali čistými plátci do rozpočtu Unie. A to už opravdu neexistuje jediný důvod, proč v EU zůstávat. Jediný argument, který nás v ní dosud drží, je ten, že z rozpočtu unie získáváme stovky miliard. Jenže to by se po roce 2022 změnilo, což nesmíme připustit - náš rozpočet na to prostě nemá.

Každopádně Česká republika odchodem Velké Británie z EU ztrácí svého jediného vlivného spojence v boji se šílenými a nesmyslnými opatřeními Bruselu. Pro naši zemi je to velmi špatná zpráva. Nesmíme ale hledět jen na sebe - Briti se vydávají za svrchovaností. Navíc ostatním odkazují inspirativní myšlenku, že není nutné pouze jít se skloněnou hlavou a poslouchat. A především pak položili základní kámen nové Evropy - svobodné Evropy bez Evropské unie. Musíme jim přát mnoho úspěchů. Já osobně jim držím palce.

KOMENTÁŘE K PŘÍSPĚVKU:

Na závěr chci říci, že budu velmi rád, když se v komentářích vyjádříte k mému článku. Uvítám, pokud bude Vaše argumentace věcná a budete chtít daný problém prodiskutovat. A chci slyšet názory i proti – budu na ně reagovat. Na druhou stranu komentáře plné vulgarizmů a nadávek budu ignorovat.

Autor: Jan Adamec | pátek 4.8.2017 17:35 | karma článku: 25.05 | přečteno: 702x

Další články blogera

Jan Adamec

Minimální mzda by měla růst ještě více

Od příštího roku stoupne minimální mzda o 1 200 Kč a dostane se tedy na 12 200 Kč hrubého měsíčně, což bude odpovídat zhruba 40 % současné průměrné mzdy. Toto rozhodnutí vlády s radostí kvituji.

24.8.2017 v 17:20 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 884 | Diskuse

Jan Adamec

Budoucnost dálnic a železnic v ČR

Investice do dopravní infrastruktury jako dálnice a železnice jsou primárním zdrojem rozvoje každého hospodářství. Proto je současná situace, kdy většina staveb stojí, naprosto nepřijatelná a je třeba jednat. Rázně a okamžitě.

31.5.2017 v 17:17 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 604 | Diskuse

Jan Adamec

Buďme rádi za daňové návrhy ČSSD

Socialisté představili svoji vizi, jak by měl vypadat daňový systém v České republice. Překvapení se však nekonalo – trestáni mají být hlavně pracovití a úspěšní lidé a firmy. Proč to vnímám pozitivně? Je to šance pro pravici!

28.2.2017 v 18:10 | Karma článku: 38.77 | Přečteno: 4236 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Lukáš Klouček

Warren Buffett je jen jeden

Mnoho renomovanych, uhlazene mluvicich, erudovane vystupujicich investicnich poradcu, kteri jsou povazovani za odborniky na slovo vzate, nechape elementarni princip veci, o kterych mluvi. Tak to v dnesnim svete chodi. Bohuzel.

17.10.2017 v 12:59 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 143 | Diskuse

Ján Guttek

5 důvodů proč bychom měli přijmout euro

Češi jsou tradičně odmítaví k myšlence přijetí eura. Bohužel ani politici, kteří přijetí eura obhajují, nejsou schopni veřejnosti dostatečně vysvětlit, proč bychom měli usilovat být součástí eurozóny.

17.10.2017 v 12:16 | Karma článku: 26.18 | Přečteno: 3481 | Diskuse

Tomáš Flaška

U nás se rozkrade 100 miliard ročně

Toto uvedl v rámci předvolební kampaně v roce 2013 pozdější ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Toto jeho vyjádření kopíruji hned do úvodu blogu, pro případ, že by třeba chtělo zmizet.

17.10.2017 v 11:13 | Karma článku: 35.38 | Přečteno: 1235 | Diskuse

Luboš Smrčka

Nafukování realitní bubliny pokračuje

Poslední data statistického úřadu ukazují, že nafukování realitní bubliny úspěšně pokračuje. Meziroční růst ve druhém čtvrtletí o 13,3 procenta je pumpování cen na plný výkon. Průměr EU? 4,4 procenta.

17.10.2017 v 8:06 | Karma článku: 12.00 | Přečteno: 354 | Diskuse

Jaroslav Klaška

Lidovecká peněženka a pořádná jízda

Volby nám ťukají na dveře. Atmosféra v ulicích houstne, že by se dala krájet, volební uskupení lákají na kdeco a slibují totéž a i ten nejnevzhlednější plot se oděl do volební plachty. Čeká nás opravdový souboj - o demokracii.

17.10.2017 v 5:59 | Karma článku: 3.80 | Přečteno: 204 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1713

Živnostník. Občan hrdý na Českou republiku. Hlavní zájmová oblast je ekonomie. Dlouholetý odpůrce ekoterorizmu. Student Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.