Británie na kolenou?

20. 05. 2019 18:08:08
Z článků „nezávislých“ médií si může člověk pomyslet, že Británie je před bankrotem a Angličané už chtějí v EU zůstat, protože zjistili, že „naletěli“. Jaká je ale realita?

Již 2 roky jsme dennodenně konfrontováni s příspěvky různých novinářů a komentátorů, kteří hlásají, že je na tom Velká Británie ekonomicky velmi špatně. V podstatě od června 2016 se v jedné prognóze za druhou mluvilo o ekonomické krizi, propadu HDP a růstu nezaměstnanosti. Dlouhé dva roky média vtloukají lidem do hlavy, že bez Evropské unie a eurozóny se nedá žít. Jaká je ale realita?

Podívejme se do delšího časového horizontu. Za posledních deset let dosáhl průměrný hospodářský růst Británie 1,3 %, v eurozóně 0,8 %. Rozdíl může opět zdánlivě vypadat jako malý, pokud si ho ale zasadíte do doby 10 let, konečný výsledek je rozdíl 5,5 % ve velikosti ekonomiky! Navíc, poměrem Británie rostla každý rok o skoro dvě třetiny rychleji.

Pokud se zaměříme jen na rok 2018 a porovnáme Spojené království s evropským socialistickým snem – eurozónou, situace je podobná. Průměrný mezikvartální růst ekonomik byl 0,3 % vs. 0,4 % ve prospěch Británie. Že je to zanedbatelný rozdíl? Spíše ne – znamená to, že každé čtvrtletí britské hospodářství přidalo o čtvrtinu rychleji. A jak tomu je na začátku letošního roku? Britská ekonomika ještě zrychlila na 0,5 % v 1. čtvrtletí. Z meziročního hlediska byl růst 1,8 %, oproti 1,2 % v eurozóně. Přitom tohle už je doba, kdy se podle novinářů mělo v Británii žít v jeskyních a jezdit na povozech.

Ano, po samotném vystoupení z EU pravděpodobně dojde ke zpomalení růstu HDP, ovšem pouze přechodně, a to důsledkem určitého přeorientování Británie. V dlouhodobém horizontu však, jak uvedl i bývalý šéf ČEZ v rozhovoru pro Hospodářské noviny, bude mít Británie spíše konkurenční výhodu, a pokud využije svoji příležitosti, bude moci růst rychleji než eurozóna.

Dalším oblíbeným tématem byl neutěšený vývoj nezaměstnanosti. Ta měla kvůli brexitu vyrůst na dvojnásobek (ne-li trojnásobek). Realita? V Británii je nyní nejvíce volných pracovních míst v historii – zhruba 850 000 (přitom před dvěma lety to bylo 750 000). Nadneseně se dá říci, že na každý jeden demagogický příspěvek fanatických federalistů o zavření nějaké továrny v UK kvůli brexitu přibylo ve skutečnosti 1 nové pracovní místo. Pravidelně v „Questions to the Prime Minister“ premiérka brání ekonomickou strategii konzervativců slovy „employment is at record high“ a nutno říci, že má pravdu. S tím souvisí míra nezaměstnanosti. Ta sice není nejnižší v historii, ale nejníže za posledních 44 let. Její úroveň je na začátku letošního roku pod 4 procenty. A opět porovnání – v eurozóně je to dvojnásobek, tedy necelých 8 procent.

Tématem je samozřejmě i zahraniční obchod. Zde je pozice Británie, například na rozdíl od České republiky, zcela odlišná. Podíl Evropské unie na celkovém exportu klesá již 20 let a to z 55 % na aktuálních cca 42 % (v Česku je to 85 %). Británie je mnohem více „světová“ a je vidět, že si umí zajistit odbytiště téměř kdekoliv – 58 % exportu míří do světa mimo EU.

Levicoví prounijní federalističtí demagogové musí čelit realitě a tvrdým číslům. To je pro ně pochopitelně problém. Socialistický ráj „eurozóna“ je zadlužený, s velkou nezaměstnaností, dosahuje mizerného hospodářského růstu a čelí demografické krizi. Výše zdanění a trestání lidí za snahu a práci by pak byla další kapitola. Schválně – otevřeli byste si firmu v Británii, nebo eurozóně, při porovnání sazeb daní z příjmů 19 % (plán je 17 %) versus 33 %?

Média se ale také snaží navodit dojem, že veřejné mínění v Británii se změnilo a je momentálně prounijní. Každý den čtu o tom, jak Britové pochopili, že se spletli, a že teď již mají jediný správný názor, a to poklonkovat Junckerovi. Dal jsem si tu práci a zmapoval vývoj veřejného mínění k evropským volbám v Británii za poslední dva měsíce. Níže tak můžete vidět dva grafy – vlevo nejnovější model YouGov a vpravo vývoj preferencí, ve kterém jsou zahrnuty všechny agentury.

Brexit Party minulý týden překonala hranici 30 % a míří stále výš (aktuálně je na 35 %). Zmatená „koalice“ konzervativců a labouristů, jež se snaží oddálit (možná zrušit?) brexit, jak jen to jde, padá ze 65 %, kterou měla před dvěma měsíci, na aktuálních 30 %, tedy méně než polovinu tehdejší podpory.

I kdyby zastánci Evropské unie sestavili koalici, jejich podpora by hrubým součtem hlasů dosáhla pouze na 31 % (liberální demokraté + zelení + nezávislí TIG), což je stále méně než preference Brexit Party (ke kterým bychom mohli přičíst ještě UKIP, takže rozdíl by byl o to markantnější). Dá se navíc předpokládat, že protiunijní strany jsou opět (záměrně?) podhodnocené, tak jako jsme to viděli několikrát v minulosti. V Británii konkrétně při referendu 2016, kdy média ještě den před jeho konáním zveřejňovala jeden průzkum za druhým, jak bezpečně zvítězí tábor „Remain“. Jak to dopadlo, všichni víme. Samotná Brexit Party tak již nyní může mít reálně kolem 40 procent hlasů.

Na závěr chci říci, že budu velmi rád, když se v komentářích vyjádříte k mému článku. Uvítám, pokud bude Vaše argumentace věcná a budete chtít daný problém prodiskutovat. A chci samozřejmě slyšet názory proti – rád na ně budu reagovat. Na druhou stranu komentáře plné vulgarizmů a nadávek budu ignorovat.

Autor: Jan Adamec | pondělí 20.5.2019 18:08 | karma článku: 31.93 | přečteno: 1318x

Další články blogera

Jan Adamec

Minimální mzda by měla růst ještě více

Od příštího roku stoupne minimální mzda o 1 200 Kč a dostane se tedy na 12 200 Kč hrubého měsíčně, což bude odpovídat zhruba 40 % současné průměrné mzdy. Toto rozhodnutí vlády s radostí kvituji.

24.8.2017 v 17:20 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 1022 | Diskuse

Jan Adamec

Británie na trnité cestě za svobodou a svrchovaností

Poslední dva měsíce pracuji ve Velké Británii, tudíž mám ojedinělou šanci hovořit s Brity o odchodu z Evropské unie. Vždy se přitom rozpoutá velmi plodná debata.

4.8.2017 v 17:35 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 750 | Diskuse

Jan Adamec

Budoucnost dálnic a železnic v ČR

Investice do dopravní infrastruktury jako dálnice a železnice jsou primárním zdrojem rozvoje každého hospodářství. Proto je současná situace, kdy většina staveb stojí, naprosto nepřijatelná a je třeba jednat. Rázně a okamžitě.

31.5.2017 v 17:17 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 710 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Josef Košíček

Respekt č. 25: O hrdince kapitalistické práce

Mnichovská zrada: České děvče pracovalo za čtvrtmilionu měsíčně šestnáct hodin denně a nedostalo ani pořádně najíst

18.6.2019 v 19:26 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 765 | Diskuse

František Boudný

Staví vám dům cikán nebo Ukrajinec?

A rohlíky a pivo nakupujete ve večerce u Němce nebo u Vietnamce? Menšiny nezmiňuju, abych rozdmýchával nějaké nálady, ale ptám se: proč u nás někteří pracovat můžou, ale nechtějí ‒ a jiní chtějí, ale nemůžou?

17.6.2019 v 16:13 | Karma článku: 19.42 | Přečteno: 1209 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Než důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihy

Když na podzim loňského roku vyšla první zpráva Národní rozpočtové rady, dostala od premiéra čočku. Prý je neseriózní a lidi jen straší. Za „ne zcela korektní“ ji označilo i ministerstvo financí.

14.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.97 | Přečteno: 11401 | Diskuse

Martina Doleželová

a zase ta EET...

Prý se narovná podnikatelské prostředí. Malí, velcí, všem stejně. Služby se zdražily, sociální jistoty podnikatelů se nezměnili... Placená dovolená? Co to je?

11.6.2019 v 14:17 | Karma článku: 32.67 | Přečteno: 1125 | Diskuse

Pavel Makovec

Vývoz mléka do Německa aneb naše „Silné Česko“

Dnešní zpráva o tom, že největší česká mlékárna Madeta přijde o dodávky 200 tisíc litrů mléka denně od českého mlékařského a hospodářského družstva JIH kvůli 30-40 haléřům za litr mléka odhaluje bídu českého národního hospodářství

7.6.2019 v 15:49 | Karma článku: 37.83 | Přečteno: 2079 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1713

Živnostník. Občan hrdý na Českou republiku. Hlavní zájmová oblast je ekonomie. Dlouholetý odpůrce ekoterorizmu. Student Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

Najdete na iDNES.cz